11.02.2019
Techniek en kennis

Nieuwe koudemiddelverordening ter beperking van de klimaatverandering

Nieuwe koudemiddelverordening ter beperking van de klimaatverandering

F-gassen, PFAS en co. – welke veranderingen staan ons te wachten?

Sinds 1 januari 2015 is Verordening (EU) nr. 517/2014 (F-gassenverordening) inzake gefluoreerde broeikasgassen van kracht en wordt Verordening (EG) nr. 842/2006 inzake bepaalde gefluoreerde broeikasgassen ingetrokken. De huidige F-gassenverordening bevat onder andere verboden op het gebruik van F-gassen en verboden op het in de handel brengen van producten die F-gassen bevatten.

Met nr. 517/2014 moeten de emissies van gefluoreerde broeikasgassen tegen 2030 worden teruggebracht tot ongeveer 35 miljoen ton CO2-equivalent om de klimaatverandering tegen te gaan.

Nieuwe F-gassenverordening

Alle informatie over de nieuwe F-gassenverordening 2024 vindt u hier.

Naar het huidige artikel

Wat werd overeengekomen in de F-gassenverordening van 2015?

Onder de F-gassen bevinden zich bijna alle momenteel gangbare en gebruikte koelmiddelen voor koel- en klimaattechniek. In 2015 werd overeengekomen dat sommige van deze koelmiddelen op bepaalde tijdstippen direct verboden zouden worden, terwijl andere door een “phase-down” aanzienlijk duurder zouden worden.

Het Europees Parlement probeert al jaren om onder andere met de “F-gassenverordening” het broeikaseffect te verminderen. De vermindering van de hoeveelheid moet geleidelijk plaatsvinden tot 2032, wanneer slechts 14 procent van de hoeveelheid in de handel mag worden gebracht ten opzichte van het gemiddelde van 2009 tot 2014 – en dat bij een groeiende koel- en klimaatmarkt.

Ten eerste heeft de F-gassenverordening van 2015 sinds 2017 gezorgd voor een sterke stijging van de prijzen van koelmiddelen. Deze zijn momenteel weer gestabiliseerd op een gemiddeld prijsniveau.

Prijsstijging van koelmiddelen: Sommige koelmiddelen voor koelinstallaties waren eind 2017 al niet meer verkrijgbaar vanwege de quotaregeling van de ‘phase down’.

Oplossingen en alternatieven voor koudemiddelen

In plaats van bij directe verdampingsinstallaties, waarbij het koelmiddel van de buitenunit naar de laatste binnenunit door de leidingen stroomt, wordt dit bij Kampmann-warmtepompen en koudwatergeneratoren alleen in de generator zelf gebruikt. De vulhoeveelheden zijn dus aanzienlijk kleiner, waardoor mogelijke lekken worden verminderd.

Het verbod op het gebruik van bepaalde F-gassen zorgt ervoor dat er een toename is van koelmiddelen met een laag GWP (Global Warming Potential). Dit zijn voornamelijk ‘natuurlijke’ koelmiddelen zoals CO2 of propaan. Propaan onderscheidt zich door zijn extreem lage GWP-waarde van slechts 3/kg.

Toekomstbestendig met het koelmiddel R32

De verdere stijging van de prijs per kilogram koelmiddel doet een trend naar lagere vulhoeveelheden vermoeden. Installaties met uitgebreid leidingsystemen zullen in de toekomst economisch moeilijk te realiseren zijn. Een milieuvriendelijk alternatief zijn koudwatergeneratoren, waarbij de koelenergie wordt overgedragen op een dragersysteem zoals water.

Kampmann verkoopt alle standaardmodellen van de warmtepompen en koudwatergeneratoren van de KaClima-serie met het koelmiddel R32. R32 zorgt voor een betere efficiëntie in het koelcircuit, zodat de koudwatergeneratoren/warmtepompen, afhankelijk van het model, energie-efficiëntieklasse A++ of A+++ bereiken en een veilige werking tot buitentemperaturen van -25 °C (verwarmen) of -5 °C (koelen) is gegarandeerd.

Met het koelmiddel R32 kunnen de vulhoeveelheden met tot wel 30 % worden verminderd in vergelijking met R410A. Een ander voordeel is dat de toestellen van de grotere serie minder vaak op lekdichtheid moeten worden gecontroleerd. Bij de kleinere serie zijn lekdichtheidscontroles zelfs helemaal niet meer nodig. De toestellen werken met traploos instelbare EC-ventilatoren en een invertercompressor met een regelbereik tussen 20 en 100 procent. Ook is een geluidsarme werking mogelijk, bijvoorbeeld 's nachts.

Kampmann is nu al goed voorbereid op de toekomst. Om te anticiperen op de komende verdere beperkingen, worden alle KaClima-toestellen geleidelijk omgeschakeld naar het natuurlijke koelmiddel R290 (propaan).

Warmtepompen en koudwatergeneratoren

Centrale verwarming en koeling van decentrale en centrale units op milieuvriendelijke waterbasis.